Напрями досліджень:
|
Тел.: (05747) 78-000
Співробітники лабораторії займаються розробкою: методичних підходів і програм створення та удосконалення ліній, кросів і порід сільськогосподарської птиці; математичних методів та інформаційних технологій для моделювання селекційних процесів і моніторингу за їх ходом; програм перспективного розвитку для загальнодержавного, регіональних та господарських рівнів; нормативних актів і рекомендацій на виконання Закону України „Про племінну справу у тваринництві". Беруть участь у розробці інвестиційних проектів по створенню птахівничих господарств для виробництва племінної та товарної продукції.
Працюють у складі інспекцій, комісій і робочих груп загальнодержавного та регіонального рівнів. У складі Державних комісій здійснюють атестацію суб'єктів племінної справи у птахівництві для присвоєння їм відповідного статусу, надають консультативну допомогу фахівцям птахогосподарств з питань розведення сільськогосподарської птиці. Проводять навчання та атестацію спеціалістів племінних господарств.
Створено:
Кури
- заводська аутосексна лінія А породи Сріблястий леггорн;
- полтавська глиняста;
- червоний род-айленд;
- заводська лінія Г2 породи Плімутрок білий (геркулес білий);
- геркулес кольоровий;
- українська чорна;
- українська зозуляста;
- нові гібридні комбінації.
Індики
- Поєднувані заводські лінії індиків 5 та 6 кросу „Харківський".
Гуси
- Велика сіра.
- Велика біла.
Розробки:
- Розробка ефективних селекційних методів та прийомів поліпшення і консолідації гусей породи Велика сіра і нової популяції Велика біла, а також збереження генофондного стада породи Рейнська біла. Дослідження проводяться на базі племінного птахівничого підприємства „Роздольне" (Харківська область, Зміївський район).
- Програма адаптивно-продуктивної селекції м'ясо-яєчних курей.
- Програма розвитку індиківництва в Україні". Рекомендується для керівників племінних та промислових підприємств, фахівців галузі птахівництва.
- Універсальна комп'ютерна система обробки і аналізу селекційної інформації у птахівництві „WASIP-2005", розроблена з використанням новітніх математичних методів. Впроваджується в племінних заводах для всебічної оцінки стад селекційної птиці за багатьма ознаками (статистичний аналіз даних, генетична оцінка птиці (з використанням методу BLUP), генеалогічний аналіз популяцій, аналіз інбридингу і спорідненості птиці); відбору та підбору кращої птиці в різних варіантах; прогнозування та оцінки ефективності селекції.
- Комп'ютеризована модель обробки первинної інформації на племзаводі по несучкам при проведенні індивідуальної селекції птиці. Аналізує первинні дані щодо руху поголів'я, несучості та живої маси птиці, розраховує збереженість, показники яєчної продуктивності, біометричні показники птиці за живою масою (графік розподілу, середнє, помилка середнього, дисперсія, коефіцієнт варіації, тощо), розраховує кормодні, витрати кормів, результати інкубації яєць. Докладніше ...
- Комп'ютерна програма для ведення племінного обліку при селекційній роботі з сільськогосподарською птицею
Методичні рекомендації
- „Популяція яєчних курей „Бірківська барвиста" (рекомендації по розведенню).
- „Полтавські глинясті кури" (рекомендації по розведенню).
- „Розведення, вирощування та утримання бірківських м'ясо-яєчних курей" (методичні рекомендації).
- „Нові напрямки використання математичних методів для оцінки та відбору птиці в практичній селекції" (методичні рекомендації).
- „Рекомендації по племінній роботі з птицею у різних типах племінних господарств".
Книги
- „Редкие породы кур Старого и Нового Света" (у книзі представлена репродукції картин і фотографії порід курей, наведена інформація про їх походження та генетичні особливості, вказані екстер'єрні і продуктивні ознаки).
- „Каталог племінних ресурсів сільськогосподарської птиці України" (викладено інформацію щодо історії створення, характеристик продуктивних та екстер'єрних ознак різних видів сільськогосподарської птиці, яка розводиться в Україні).
Нормативні акти
- Збірник Нормативно-правових актів з племінної справи у птахівництві.
- Збірник програм та методичних рекомендацій з племінного птахівництва, який включає:
- програму і методику породовипробування кросів, порід і популяцій сільськогосподарської птиці;
- систему перевірки, оцінки та використання плідників у різних типах племінних господарств з птахівництва;
- методику визначення вартості племінних (генетичних) ресурсів в птахівництві;
- методику визначення потреби імпорту племінних (генетичних) ресурсів у птахівництві;
- інструкцію з ведення племінного обліку в птахівництві;
- інструкцію з бонітування сільськогосподарської птиці.
Селекційні достягнення
- Порода Полтавська глиняста яєчно-м'ясного напряму продуктивності – затверджена як нове селекційне досягнення Наказом Міністерства аграрної політики України №781/111 від 06.11.2007 року.
- Поєднувані заводські лінії індиків 5 та 6 кросу „Харківський" – затверджені як нове селекційне досягнення Наказом Міністерства аграрної політики України №780/110 від 06.11.2007 року.
Кури різного напряму продуктивності – яєчного (бірківська барвиста), яєчно-м'ясного (полтавська глиняста, червоний род-айленд), м'ясо-яєчного (геркулес білий, геркулес кольоровий). А також, індики вихідних ліній кросу харківський.