Історія інституту птахівництва
У мальовничому куточку Слобожанщини, в 40 кілометрах на південь від Харкова, розташувався Інститут птахівництва Української академії аграрних наук. Саме він є візитною карткою села Бірки.
Заснований в 1930 році як Всеукраїнський науково-дослідний інститут птахівництва в Кам'янці-Подільському, його було реорганізовано в Українську науково-дослідну станцію птахівництва, яка в 1938 році переведена в село Бірки Харківської області.
- Українська дослідна станція птахівництва. Оцифрований альбом
- Харьковский племенной птицесовхоз Борки. Оцифрований альбом
- Український науково дослідницький інститут птахівництва. Брошура. Видання 1961р.
У 1959 році станція птахівництва знову отримала статус науково-дослідного інституту, який став провідним науковим центром України з питань птахівництва. Назву інститут отримав в 1992 році і мав таку структуру:
- відділ селекції та генетики сільськогосподарської птиці;
- лабораторія фізіології, біохімії та годівлі сільськогосподарської птиці;
- лабораторія мікотоксикології;
- лабораторія технології виробництва продукції птахівництва в присадибних та фермерських господарствах; лабораторія репродукції птиці;
- відділ профілактики хвороб сільськогосподарської птиці;
- відділ маркетингу, в якому здійснюється патентно-ліцензійна діяльність, роботи по стандартизації, інформаційно-рекламна діяльність.
Вченими Інституту птахівництва Української академії аграрних наук створено 4 кросу яєчних курей, а саме Слобідської 2А, Борки 117, Борки-Колор, і крос України.
Ці кроси мають промислове значення і використовуються птахівницькими господарствами України. Створено 2 породи яєчних курей, такі як: Полтавська глиниста і Борковська кольорова. Неабиякою популярністю серед фермерських і присадибних господарств користуються м'ясо-яєчні популяції курей: Золотисті, Голубі, Рябі, зозулених, Снігові Створено крос індиків - Харківські широкогруді і 2 породи гусей - Велика біла і Велика сіра.
Вченими Інституту птахівництво створено 4 породи українських качок, такі як: Глинисті, Сірі, Білі, Чорні білогруді. У дослідному господарстві "Борки" Інституту птахівництва Української академії аграрних наук зберігається генофонд 9 рідкісних та зникаючих порід яєчних курей, серед них: Австралорп чорний, Падуан, Голошійние, Українська вушанка, Суссекс світлий, юрловских голосисті.
Розроблено природоохоронні та ресурсосберегаюіе технології виробництва продукції птахівництва, у тому числі: -енергозберігаючі системи створення мікроклімату в пташниках; -дозірованного і примусового годування птиці; -Інкубація яєць. Розроблено засоби профілактики хвороб птиці, в тому числі вакцини проти: вірусного гепатиту каченят, вірусного ентериту гусей, ньюкаслської хвороби, інфекційного бронхіту, синдрому зниження несучості курей. Проводиться робота по створенню вакцин проти хвороби Марека і інфекційного енцефаломіеліта птиці.
Розробляються препарати з лікувально-профілактичним ефектом при мікотоксикозах птахів і способи їх застосування в птахівництві. Ряд наукових розробок інституту використовувалися для складання перспективних планів розвитку галузі птахівництва, програм селекції в птахівництві. Розробляються бізнес-плани для господарств, надаються консультації з питань ведення птахівництва.
У 2012 році, з метою оптимізації, Інститут птахівництва реорганізований у відділ птахівництва Інституту тваринництва.
У рамках заходів з реструктуризації мережі інститутів Національної академії аграрних наук України у 2014 році відділ птахівництва виведений зі складу Інституту тваринництва в самостійну структуру має статус наукової організації з новою назвою: "Державна дослідна станція птахівництва Національної академії аграрних наук України". На дослідну станцію покладені завдання з підтримки галузі птахівництва України


У серпні 2015 року 7000 м'ясо-яєчних курчат вітчизняної селекції 3-тижневого віку було поширено серед 350 домогосподарств Артемівського району Донецької області та Попаснянського району Луганської області. Забезпечення птицею стало черговим кроком Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) з метою допомогти вразливим домогосподарствам, життєдіяльність яких було поставлено під загрозу безперервним конфліктом на східній Україні.
Присвячена 50 річчю Інституту птахівництва УААН, 4-6 серпня 2009 р. с. Гайдари
4.03.09 Труфанов Олег Вікторович - кандидат біологічних наук