Державна дослідна станція птахівництва НААН

Наукові публікації з птахівництва



     

    Інновації у птахівництві: матеріали ІII міжнародної науково-практичної онлайн конференції

     

     

    УДК: 636.5(06)

    Редакційна колегія:

    Катеринич О.О., д.с.-г.н., с.н.с.; Ісіченко Н.В., к.с.-г. н., с.н.с.; Панькова С.М., к.с.-г.н., с.н.с., Гавілей О.В., к.с.-г.н.; Рябініна О.В., к.с.-г.н., с.н.с.; Наливайко Л.І., д.в.н., професор


    Рекомендовано до оприлюднення Вченою радою Державної дослідної станції птахівництва НААН Протокол No 9 від 4 жовтня 2023 року


    Інновації у птахівництві: матеріали ІІІ наук.-практ. он-лайн конф. 13 жовтня 2023 р., Бірки. 83 с.


    Збірник містить наукові доповіді ІІІ науково-практичної он-лайн конференції «Інновації у птахівництві», присвяченої Всесвітньому Дню яйця (13 жовтня 2023 року), з актуальних питань розведення та генетики, годівлі, технологій вирощування та утримання сільськогосподарської птиці, репродукції, лікування та профілактики хвороб, екологічних  аспектів виробництва продукції птахівництва, економіки та менеджменту у птахівництві.


    Збірник розрахований на наукових та науково-педагогічних працівників, студентів ЗВО.

    Інновації у птахівництві: матеріали ІII міжнародної науково-практичної онлайн конференції

УДК: 636.5:355.681

Полякова Людмила

молодший науковий співробітник,

luda.polyakova@ukr.net

Чорна Ганна

молодший науковий співробітник,

Державна дослідна станція птахівництва НААН,

с. Бірки Харківської області, Україна

Keywords: годівля птиці, альтернативний корм, раціони корму для птиці

Зміна природно-кліматичних умов в Україні не дозволяє в повному обсязі вирощувати необхідні для кормовиробництва культури, що забезпечують максимальну реалізацію генетичного потенціалу продуктивності птиці. Фахівці відзначають, що в найближчі роки зменшаться посівні площі соняшнику, сої, кукурудзи на зерно з метою заміни їх на нішеві культури (сорго, просо, ріпак,  нут, сочевиця) [1]. 

Одним із резервів високоенергетичного зернового корму є сорго – досить посухостійка культура та вигідна з точки зору формування врожаю в умовах дефіциту вологи. В країнах ЄС площі, на яких вирощується сорго, збільшились у 2020 році на 18%. Тенденція до збільшення площ також спостерігалась в країнах Східної Європи. Зерно сорго має доволі високу поживність. За складом воно нагадує ячмінь та кукурудзу, проте за вмістом протеїну перевищує їх показники [2]. Тому сорго здатне абсолютно адекватно заміняти частину кукурудзи і пшениці в раціонах сільськогосподарських тварин .

Ще одним представником посухостійких кормових культур є просо. Просо – досить невибаглива культура, що має високу потенційну продуктивність, посухостійкість, широкий ареал поширення в усьому світі

[3]. За підсумками 2019 року рівень рентабельності вирощування проса в сільськогосподарських підприємствах склав 47,2%. Це найвищий показник серед усіх основних видів сільськогосподарської продукції.

Останніми роками відбувається стійке зростання виробництва насіння олійних культур (зокрема ріпаку) і вітчизняних протеїнових шротів і макухи. Слід підкреслити, що вартість ріпакової макухи та шроту суттєво нижча порівняно із соєвою та соняшниковою. Основним споживачем вказаних продуктів є комбікормова промисловість.

Часткова заміна соєвого шроту продуктами переробки ріпаку, сорго, соняшника матиме значно більший економічний ефект [4]. 

В якості білкових та енергетичних кормових ресурсів досліджено нові сорти нетрадиційних культур, такі як просо, сорго, ріпак, що вирощені в даному регіоні і пристосовані до кліматичних змін.

Хімічний склад та поживність кожного зразка обраної сировини (вміст вологи, сирого протеїну, сирого жиру, сирої клітковини, кальцію, фосфору) досліджено за використання загальноприйнятих методик. Результати загального хімічного складу зернових культур наведено в таблиці.

Хімічний склад  зернових і зернобобових культур

Показники

Просо

Сорго

Ріпак

Казкове

Особливе

Понкі

Родолад

Сирий протеїн, %

10,91

9,67

9,00

18,70

Сирий жир, %

3,37

3,35

2,84

36,00

Клітковина, %

7,70

9,20

3,80

7,00

Зола, %

3,15

4,44

2,88

4,20

Вітамін Е, мкг/г

37,00

35,00

25,0

37,00

Кальцій, %

0,20

0,10

0,08

0,38

Фосфор, %

0,33

0,35

0,28

0,71

 

Відомо, що вміст поживних речовин в зерні залежить від природно-кліматичних умов, агротехнічних заходів, типових особливостей сорту. За вмістом білка (9,67-10,91%) просо займає одне з перших місць серед інших зернових культур. Окрім того, воно має досить високий вміст жиру – 3,35-3,37%, що перевищує показники інших зернових культур. У сорго ці показники були дещо нижчими – 9% та 2,84 %, відповідно. В той же час на відміну від проса, сорго має нижчі показники вмісту клітковини (3,8 % проти 7,7-9,2%), що пояснюється відсутністю твердої шкаралупи.

За кількістю і складом золи судять про фізіологічну цінність продукту, а саме про вміст мінеральних сполук. За вмістом золи відмічено перевагу сортів проса (3,15-4,44% проти 2,88%). Те саме стосується кальцію та фосфору, які входять до складу золи. Просо включає досить велику кількість фосфору – 0,33-0,35%, на відміну від сорго, де фосфору міститься 0,28%.

Щодо насіння ріпаку, то за хімічними даними воно подібне до соєвої та соняшникової макух, а за деякими показниками перевищує їх. Насіння досліджуваного сорту ріпаку має високу енергетичну цінність, оскільки містить 36% жиру і 19% сирого протеїну.

Всі оцінені зразки містять вітамін Е, який є природним антиоксидантом, його вміст в досліджуваних культурах коливається в межах 25-37 мкг/г. Таким чином всі досліджені зразки можуть бути альтернативою заміни соняшнику, сої, кукурудзи.

 Література

  1. Супіханов Б. Нішеві культури. Вісник аграрної науки. 2017. № 4. С. 58–64.
  2. Овсянникова Л.К., Сокольська О.Г., Шульга О.С. Фізико-технологічні властивості зерна сорго як компонента комбікормів. Хранение и переработка зерна. 2008. №7. С.45-47.
  3. Ленкова Т. Как просо пшеницу сэкономило. Аграрный журнал. 2001. № 1. С. 13.
  4. Егорова Т.А., Ленкова Т.Н. Рапс (Brassica napus L.) и перспективы его использования в кормлении птицы. Сельскохозяйственная биология. 2015. №2. С. 172-182.

Постер доповіді
Використання альтернативних кормів в годівлі птиці

Обговорити тему з експертом на сайті ЦОП

Послуги зоохімічного аналізу компонентів корму

META теги для Google Sholar