Державна дослідна станція птахівництва

Національної академії аграрних наук УкраїниТаким чином, присадибне птахівництво разом з іншими видами дрібнотоварного виробництва (фермерське тощо) продукції птахівництва є рятувальним колом нашого народу.

У зв'язку з цим однією з основних функцій Державної дослідної станції птахівництва НААН (раніше Інституту птахівництва НААН) проводиться постійна робота зі створення та покращення різних видів сільськогосподарської птиці. Саме тут були створені гуси великої сірої породи, українські кольорові породні групи качок, індички кросу „Харківський”, порода курей полтавська глиняста та інший птиці, який зайняв гідне місце на обійсті та в холодильниках наших співгромадян.

Найбільш відомими розробками наших вчених останніх років є кури двох напрямків продуктивності (яєчно-м'ясні та м'ясо-яєчні), які відповідають усім сучасним вимогам до цього виду птиці. Вітчизняні кури різних типів мають багато спільного і водночас суттєво відрізняються між собою.

Найбільш відомими та популярними серед населення, безумовно, є кури м'ясо-яєчного напряму продуктивності – Геркулес. Створений колективом генетиків та селекціонерів Інституту птахівництва НААН, на чолі з доктором наук Бондаренком Юрієм Васильовичем цей птах поєднав у собі високі показники живої маси та інших ознак продуктивності, а також підвищену стійкість до температурних стресів, невибагливість до кормів.

Геркулес м'ясояєчні куриГеркулес м'ясояєчні куриГеркулес м'ясояєчні куриГеркулес м'ясояєчні куриГеркулес м'ясояєчні кури

Додатковими позитивними якостями Геркулеса, які його зробили воістину народним улюбленцем, є спокійний та добродушний темперамент, а також гарне поїдання місцевих соковитих та зелених кормів. Разом з цим не треба забувати про значну гамму забарвлень оперення, використання яких буде радувати Ваше око.

Ну а тепер докладніше про це народне надбання, адже станція птахівництва насамперед є державним підприємством.

Кури Геркулес поєднують 5 популяцій, які насамперед розрізняються між собою забарвленням оперення – це Геркулес білий (або сніговий), золотистий, сріблястий, зозулений (або чорно-смугастий) та рябий (червоно-смугастий). Саме такі кольори є найбільш популярними серед населення. Завдяки роботі генетиків вдалося створити такого птиці, який протягом 2-3 поколінь не втрачає властивого йому забарвлення, статури та шарму в цілому. Термін населення нехай не бентежить обивателя. На жаль, ми не маємо можливості значно збільшити власне поголів'я цього птиця, та й офіційних репродукторних підприємств, де можна було б розширити їх кількість, також немає. Немає великого поголів'я – не можна утвердити породу, тому населення.

Разом із створенням кольорової сорочки вченими було проведено селекційну роботу зі спеціалізації окремих популяцій птиці.

Традиційно, найважчими є кури з білим оперенням. Такий птиця має живу масу на рівні 4,0-5,0 і до 5,0-7,0 кг, відповідно у курей та півнів. Однак тут необхідно враховувати, що йдеться насамперед про живу масу батьківського стада в однорічному віці. Тому цей показник не можна пов'язувати з генетичним потенціалом за спеціалізованої відгодівлі на м'ясо. При цьому до нас в інститут приходила інформація про живу масу півнів у 9 кг, але це радше рідкісний показник великої любові до своєї птиці.

Разом з цим наш „сніговий” птах має непогану, для такої живої маси, річну несучість на рівні 205-210 штук яєць.

Інші, "різнокольорові" популяції трохи легші і поступаються сніговим геркулесам на 10-15%, що становить 3,5-4,5 і до 5,0-5,5 кг, відповідно у курей та півнів. Зниження ваги компенсується збільшенням несучості до 220-240 штук яєць.

Яйце, яке можна отримати від таких несучок, разом із перерахованими перевагами, є воістину золотим. По-перше, такій пробі яйця відповідає його колір, тобто кремове забарвлення шкаралупи. По-друге, його вміст, який, на відміну від більшості зарубіжної птиці, продукція якої пропонується в наших магазинах, характеризується великим жовтком. Зміст жовтка сягає 34 % при 28-29 % у „магазинних” яйцях. Енергетична складова таких яєць також сягає максимуму – до 710 кДж (проти 620 кДж).

Ну і загалом, по-третє, маса яєць, яка знаходиться на рівні 64-70 грам, лише підвищує позитивні емоції господарів такого птаха.

Незважаючи на перераховані вище яєчні плюси, птах характеризується високими інкубаційними якостями (виведення молодняку ​​на рівні 80-90 %), що також не може не тішити народ, який займається інкубацією.

Ось такі наші Геркулеси, які ні чим не поступаються їх Фоксі Чікам, Ред бройлерам та іншим розробкам наших закордонних опонентів.

 

Олег Катеринич, доктор сільськогосподарських наук,

Захарченко Ольга, науковий співробітник

Державна дослідна станція птахівництва НААН Катеринич Олег, доктор сільськогосподарських наук,

Захарченко Ольга, науковий співробітник

Державна дослідна станція птахівництва НААН

 

Всеукраїнська газета-енциклопедія корисних порад ''Господар''

 

 

Copyright © 2013 - 2023 Державна дослідна станція птахівництва
Національної академії аграрних наук України