Катеринич О.О., експеримента ферма птахівництва

Катеринич О.О., доктор с-г. н., заступник директора з наукової роботи ДДСП НААН

Таким чином, присадибне птахівництво разом з іншими видами дрібнотоварного виробництва (фермерське, тощо.) Продукції птахівництва є рятувальним колом нашого народу.

У зв'язку з цим, однією з основних функцій Державної дослідної станції птахівництва НААН (раніше Інституту птахівництва НААН) проводиться постійна робота по створенню й поліпшенню різних видів сільськогосподарської птиці. Саме тут були створені гуси великої сірої породи, українські кольорові породні групи качок, індички кросу "Харківський", порода курей полтавська глиниста й інша птиця, яка посіла гідне місце на подвір'ї і в холодильниках наших співгромадян.

Найбільш відомими розробками наших вчених останніх років є кури двох напрямів продуктивності (яєчно-м'ясні та м'ясо-яєчні), які відповідають всім сучасним вимогам до цього виду птиці. Вітчизняні кури різних типів мають багато спільного і при цьому одночасно суттєво відрізняються між собою.

Найбільш відомими і популярними серед населення, безумовно, є кури м'ясо-яєчного напрямку продуктивності - Геркулес. Створені колективом генетиків і селекціонерів Інституту птахівництва НААН, на чолі з доктором наук Бондаренко Юрієм Васильовичем цей птах об'єднала в собі високі показники живої маси та інших ознак продуктивності, а також підвищену стійкість до температурних стресів, невимогливість до кормів.

Додатковими позитивними якостями Геркулеса, які його зробили воістину народним улюбленцем, є спокійний і добродушний темперамент, а також гарне поїдання місцевих соковитих і зелених кормів. Разом з цим не треба забувати про значну гамі забарвлень оперення, використання яких буде радувати Ваше око.

Ну а тепер більш докладно, про це народному надбанні, адже станція птахівництва, насамперед, є державним підприємством.

Кури Геркулес об'єднують 5 популяцій, які насамперед різняться між собою забарвленням оперення - це Геркулес білий (або сніжний), золотистий, сріблястий, кукушечний (або чорно-смугастий) і рябий (червоно-смугастий). Саме такі кольори є найбільш затребуваними серед населення. Завдяки роботі генетиків вдалося створити таку птицю, яка впродовж 2-3 поколінь не втрачає притаманною їй забарвлення, статури і шарму в цілому. Термін популяція нехай не бентежить обивателя. На жаль, ми не маємо можливості значно збільшити власне поголів'я цього птаха, та й офіційних репродукторних підприємств, де б можна було б розширити їх кількість, також немає. Немає великого поголів'я - не можна затвердити породу, тому популяція.

Разом зі створенням кольоровий сорочки вченими була проведена селекційна робота по спеціалізації окремих популяцій птиці.

Традиційно, найбільш важкими є кури з білим оперенням. Така птиця має живу масу на рівні 4,0-5,0 і до 5,0-7,0 кг, відповідно у курей і півнів. Однак тут необхідно враховувати, що перш за все йдеться про живій масі батьківського стада в однорічному віці. Тому цей показник не можна пов'язувати з генетичним потенціалом при спеціалізованому відгодівлі на м'ясо. При цьому, до нас в інститут приходила інформація про живій масі птахів в 9 кг, але це скоріше рідкісний показник великої любові до своєї птиці.

Разом з цим наша "сніжна" птах має непогану, для такої живої маси, річну несучість на рівні 205-210 штук яєць.

Решта, "різнобарвні" популяції дещо легше і поступаються сніговим Геркулес на 10-15%, що становить 3,5-4,5 і до 5,0-5,5 кг, відповідно у курей і півнів. Зниження ваги компенсується збільшенням несучості до 220-240 штук яєць.

Яйце, яке можна отримати від таких несучок, разом з перерахованими достоїнствами, є воістину золотим. По-перше такої пробі яйця відповідає його колір, т.е кремова забарвлення шкаралупи. По-друге, його вміст, який на відміну від більшості зарубіжної птиці, продукція якої пропонується в наших магазинах, характеризується великим жовтком. Зміст жовтка доходить до 34% при 28-29% у "магазинних" яйцях. Енергетична складова таких яєць також доходить до максимуму - до 710 кДж (проти 620 кДж).

Ну і в цілому, по-третє, маса яєць, яка знаходиться на рівні 64-70 грам, тільки підвищує позитивні емоції господарів такої птиці.

Незважаючи на перераховані вище яєчні плюси, птиця характеризується високими інкубаційними якостями (вивід молодняку ​​на рівні 80-90%), що також не може не радувати народ, який займається інкубацією.

Ось такі от наші Геркулеси, які ні чим не поступаються їх Фоксі Чікам, Ред бройлерам та іншим розробкам наших зарубіжних опонентів.

Катеринич Олег, доктор сільськогосподарських наук,
Захарченко Ольга, науковий співробітник
Державна дослідна станція птахівництва НААН

Ваші запитання до авторів статті