Державна дослідна станція птахівництва

Національної академії аграрних наук УкраїниПротягом останніх шести років ми проаналізували 120 зразків зерна і кормової сировини (кукурудзи і глютену кукурудзяного, ячменю, пшениці і пшеничних висівок, гречки, рису, проса і пшона, сорго, мучки кормової, соняшникової макухи і шроту, соєвого шроту, дріжджів кормових і дробини пивної) з комбікормових заводів, тваринницьких і птахівничих підприємств різних форм власності з восьми областей України. Застосовували метод біоавтографії з використанням пластин для тонкошарової хроматографії «Sorb-fil» і штамів Bacillus subtilis як тест-мікроорганізмів.

У рослинний організм антибіотики потрапляють з ґрунту. Відомо з 50-х років минулого століття, що в ґрунті в ризосфері рослин численні мікроорганізми — актиноміцети, бактерії, гриби — продукують широкий спектр біологічно активних речовин. Антибіоз грає важливу роль в охороні еукаріотичних господарів та їх симбіонтів від патогенів. Масштаби та кількісні аспекти вироблення антибіотиків у природних умовах мало вивчені, але привертають зростаючу увагу.

Експериментально доведено, що вегетуючі рослини активно поглинають корінням ці речовини, в тому числі і антибіотики, вироблювані бактеріями (субтілін, граміцидин, піоціанін, ліхеніформін), актиноміцетами (стрептоміцин, глобіспорін, ауреоміцин, тераміцин, гризин, гризеофульвін) і грибами (пеніцилін, патулін). Утворення цих речовин в природних умовах відбувається безперервно, і надходження їх в рослини не припиняється протягом усієї вегетації. Значні кількості природних антибіотиків накопичуються в тканинах рослин.

Антибіотики в кормі – у гною – у ґрунті – у тканинах (насінні) рослин.

За даними Спілки занепокоєних учених, кожен житель планети є пасивним споживачем антибіотиків. Різна лише одержувана людьми їх доза – чим ближче до великих ферм, тим вона більша. Відносно невелику кількість люди отримують з води і вдихуваного повітря, значно більшу – з м'ясомолочних продуктів, овочів і фруктів. Сьогодні близько 70 відсотків від загального обсягу антибіотиків і інших лікувально-профілактичних препаратів, вироблених в США, включають в корм великій рогатій худобі, свиням і птиці.

Близько 90 відсотків препаратів, які вводять тваринам, у кінцевому підсумку виділяються у вигляді сечі або гною; переважна більшість цього гною потім використовується в США на 9 200 000 гектарів сіль- ськогосподарських земель (Holly Dolliver, Університет Міннесоти).

Як наслідок, зернові культури при вирощуванні в ґрунті, удобреному гноєм з тваринницьких ферм (велика рогата худоба, свині), поглинають антибіотики; в тканинах рослин (кукурудза, картопля) були виявлені хлортетрациклін і сульфаметазин, які широко використовуються в тваринництві. Відмічено, що із збільшенням вмісту антибіотика в ґрунті зростала концентрація цієї речовини в тканинах рослин (Matthew Cimitile, 2013).

Висновок. Зерно і зернопродукти містять антибіотики, що вказує на необхідність їх ідентифікації, вивчення джерел і розповсюдженості, оцінки можливого впливу на довкілля та живі організми.

Читати публікацію повністю

З цим матеріалом читають:

Copyright © 2013 - 2023 Державна дослідна станція птахівництва
Національної академії аграрних наук України